Siedziba BlowUpDesign.pl znajduje się w Katowicach. Przebywanie przez długi czas w pewnych miejscach nadaje nam pewien automatyzm, skupiamy się bardziej na pamięci, niż faktycznych, dzisiejszych wrażeniach. Wracając niedawno z Warszawy zwróciłem uwagę na pewien szczegół, który do tej pory, nie wiedzieć czemu, umknął mojej uwadze – krzesła w hali dworca i na przystankach pod ziemią:

Cóż, pośpiech związany z odjazdem pociągu za kilka minut nie sprzyja zwracaniu uwagi na takie rzeczy, dlatego dla równie zabieganych postanowiłem przybliżyć nieco historię samego modelu, jak i jego autora – Konstantina Grcica.

Jest on Niemcem serbskiego pochodzenia, który wychował się w Monachium. Można sobie wyobrazić, jak trudne dla człowieka zza zachodniej granicy jest poprawne wymówienie jego nazwiska, jednak dziś większym afontem niż zła wymowa jest nieznajomość tego wszechstronnie utalentowanego człowieka, który uważany jest powszechnie za jednego z najzdolniejszych i najbardziej wpływowych designerów swojego pokolenia.

Sam o sobie mówi, że jest Niemcem, dlatego logikę i racjonalizm ma we krwi, i to chyba najlepiej opisuje jego podejście do sztuki designu. Jego projektom daleko do ekstrawagancji, wręcz przeciwnie: stawia na detal i indywidualne podejście do każdego projektu. Liczy się dla niego też wyzwanie i nowe doświadczenia, dlatego równie chętnie jak nowoczesne krzesło projektował etykiety, kieliszki, miski, ręczniki, płaszcze a nawet jacht. To właśnie podejście zapewniło mu światowy sukces – za każdym razem indywidualne i przemyślane, pełne refleksji i eksperymentów, które doprowadzały do dobrych rezultatów.

Projektancki debiut. Już tutaj widać charakterystyczny styl - pozornie prosty design o foremnych kształtach i dużej praktyczności.

"Proste rzeczy zazwyczaj wołają o proste rozwiązania"

Przykład kieliszka stworzonego we współpracy Grcica z wódką ABSOLUT

Etykiety sake Hachitsuru szczycącej się ponad 200-letnią tradycją zaprojektował właśnie Grcic.

Jednym z pierwszych znanych szerzej projektów Grcica była lampa May Day, która idealnie wyraża jego styl: pozornie prosta stylistyka, która jednocześnie jest elegancka i bardzo praktyczna. Lampę tę można zastosować jako oświetlenie wiszące w garażu, ogrodzie, nad lub obok drzwi wejściowych, a także jako lampkę nocną (zarówno biurkową, jak i wiszącą) czy dodatkowe oświetlenie w ciemniejszym miejscu pomieszczenia.

Praktyczna lampa MayDay

Jego największym sukcesem jest właśnie model, na którym usiąść można na Katowickim dworcu – Chair One. Odlane z aluminium, to designerskie krzesło stanowi do dziś radykalnie nowoczesną formę. Połączone ze sobą metalowe pręty są zaskakująco wygodne i eleganckie i bardzo solidne dzięki osadzeniu siedziska na metalowych nogach lub też w betonowym stożku. Krzesło to powstało na bazie pomysłów i prototypów, które dały efekt na tyle interesujący, że szybko stały się samodzielnym krzesłem.

Krzesła One (w wersji z czterema nogami - dworzec w Katowicach zainwestował w wersje z betonową podstawą)

Warto wspomnieć, że w 2007 roku londyńskie Museum Designu uznało je jako jeden z najważniejszych projektów ostatnich 25 lat. Sam Grcic mówi, że jest to prawdopodobnie najbardziej znaczący ze wszystkich jego projektów, a także pierwszy, który zaczął być produkowany na masową skalę.

Sukces krzesła sprawił, że projektant stworzył również hoker w tym samym stylu:

Hokery One

Oba modele cechuje minimalizm i pozorna prostota, która jednak została dogłębnie przeanalizowana i wielokrotnie przemyślana. Uznany design nie bierze się z przypadku, dlatego warto śledzić rozwój tego człowieka, warto również przeglądać nasz sklep – w ofercie mamy kilka projektów Pana Grcica (kliknij na tytuł lub miniaturkę, aby zobaczyć)

Produkt dodany do Ulubionych

Korzystając z tej strony bez zmian konfiguracji przeglądarki, wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie w Twoim urządzeniu końcowym. Dodatkowe informacje o zasadach przetwarzania Twoich danych osobowych oraz przysługujących Ci prawach znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.