Stylowe i funkcjonalne oświetlenie ma znaczenie nie tylko we wnętrzach mieszkalnych czy użytkowych, ale również na zewnątrz posesji. Przestrzeń wokół budynku czy duża powierzchnia ogrodu również wymagają odpowiedniego oświetlenia, które zapewnia bezpieczeństwo poruszania się, wprowadza niepowtarzalny nastrój i tworzy klimat posesji. Lampy ogrodowe nie powinny więc być wybierane w sposób przypadkowy. Muszą być właściwie zaplanowane i przemyślane, a także dopasowane do stylistyki budynku i potrzeb jego użytkowników.

Planując oświetlenie ogrodowe warto na samym początku zadbać o odpowiednią instalacje elektryczną, do której będzie można podłączyć poszczególne elementy oświetlenia. Choć w naszych ogrodach coraz częściej pojawiają się rozwiązania oparte na kolektorach słonecznych, czyli lampy i latarnie solarne, nadal jednak mocną pozycje ma tradycyjne oświetlenie, wymagające podłączenia do sieci. Im więcej źródeł światła chcemy mieć na posesji, tym więcej uwagi trzeba poświęcić na przygotowanie instalacji.

Czarny kinkiet elewacyjny Monza LED

Szukasz lamp ogrodowych przed dom?
Zobacz nasze propozycje!


Elewacja i jej iluminacja

Zanim wejdziemy z lampami do ogrodu, warto najpierw zadbać o oświetlenie samego budynku oraz najważniejszych ciągów komunikacyjnych. Na elewacji bardzo dobrze sprawdzają się zewnętrzne lampy ścienne, które montuje się bezpośrednio do ściany budynku. Wdo wyboru mamy sporo rozwiązań aranżacyjnych – od prostych i funkcjonalnych kinkietów zewnętrznych, poprzez mocne reflektory dające efektowne światło, aż po lampy stylizowane na rustykalne latarnie, które tworzą przyjazny klimat. Wybierając oświetlenie na zewnątrz zawsze zwracajmy uwagę nie tylko na jego wygląd czy wartość dekoracyjną, ale również na parametry techniczne i jakość wykonania. Lampy zewnętrzne są bowiem o wiele bardziej narażone na zniszczenia, uszkodzenia mechaniczne czy negatywne działanie wilgoci i innych czynników atmosferycznych. Muszą więc to być produkty trwałe i wytrzymałe, aby ich funkcjonalność mogła być liczona w latach.

Dobrze oświetlone ścieżki i podjazdy

Kolejnym krokiem w oświetleniu posesji i ogrodu jest zadbanie o doświetlenie ciągów komunikacyjnych. W tym celu świetnie sprawdzają się lampy ogrodowe stojące w postaci niewielkich latarni czy słupków z oświetleniem led, które wbudowuje się w ziemię. Technologia led to bardzo dobre rozwiązanie w ogrodzie, gdyż daje wiele możliwości aranżacyjnych, a jednocześnie jest bardzo tania i ekonomiczna. Jeśli mamy do oświetlenia sporą posesję i potrzebujemy do tego celu naprawdę wiele lamp i źródeł światła, warto postawić na rozwiązania LED. Możliwości jest całe mnóstwo, a oszczędność dosyć spora. Oświetlając ścieżki na posesji zadbajmy przede wszystkim o te miejsca, które są najczęściej użytkowane i najbardziej potrzebują bezpiecznego oświetlenia – ścieżki od furtki do schodów czy drzwi wejściowych, podjazdy czy oświetlenie wokół garażu.

Światło kreuje nastrój w ogrodzie

Dzięki właściwie dobranemu oświetleniu ogród może stać się naprawdę magicznym i pełnym uroku miejscem, także wieczorami, gdy nie ma już światła słonecznego. Szeroki wybór źródeł światła oraz naturalny urok ogrodu, zieleni i bliskości natury pozwala tworzyć niezwykłe dekoracje świetlne. W ogrodzie oświetlenie ma za zadanie nie tylko zapewniać bezpieczeństwo, ale przede wszystkim tworzyć klimat i zachęcać do przebywania na świeżym powietrzu także wieczorami. Doskonałym pomysłem oświetleniowym mogą być lampy ogrodowe kule montowane w altankach czy na innych elementach małej architektury ogrodowej. Ciekawie wygląda też oświetlenie punktowe czy niewielkie latarnie umieszczone przy najbardziej dekoracyjnych roślinach. Jeśli w ogrodzie znajduje się oczko wodne, warto zadbać także o jego świetlną iluminację. Doskonale sprawdzają się tutaj lampy led, które można umieścić nawet pod taflą wody. W ten sposób uzyskamy podświetlenie od spodu i niezapomniany efekt aranżacyjny.

Zainspiruj się!

Czarny słupek ogrodowy Texas LED do ogrodu Lampa ogrodowa stołowa Cadix 22 Lucide Czarna lampa wisząca zewnętrzna Garden Markslojd
Produkt dodany do Ulubionych

Korzystając z tej strony bez zmian konfiguracji przeglądarki, wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie w Twoim urządzeniu końcowym. Dodatkowe informacje o zasadach przetwarzania Twoich danych osobowych oraz przysługujących Ci prawach znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.