Oświetlenie jest najważniejszym aspektem całego stylu skandynawskiego. Surowy klimat północy i związane z nim krótkie dni zmusiły mieszkańców Skandynawii do poszukiwania nowych, bardziej efektywnych rodzajów oświetlenia, dzięki czemu możemy dziś cieszyć się ich efektywnymi pomysłami również na południe od Bałtyku.

Dla stylu skandynawskiego oświetlenie jest prawdziwym clue i jego najważniejszym elementem, a dzięki temu mamy naprawdę dużo możliwości działania. Zapomnijcie o banalnym oświetleniu sufitowym – tak duże przestrzenie wymagają wielu dodatkowych włączników.

Szukasz lamp skandynawskich do domu?
Zobacz nasze propozycje!


Triki z północy

Skandynawowie myślą o oświetleniu już na wstępnym etapie projektu, dlatego zanim przejdziemy do lamp, warto wspomnieć o szerszej koncepcji. Powszechnym widokiem we wnętrzach skandynawskich są duże okna (często w ogóle bez zasłon), mające wpuścić do wnętrza jak najwięcej światła, a także nawiązać stylem do dużych przestrzeni północy. Mniej oczywiste jest to, że taką samą rolę pełnią chłodne kolory ścian, podłóg i sufitu – biel jest nie tylko nawiązaniem do śniegu, ale również doskonale odbija światło, dzięki czemu pomieszczenie staje się bardziej przestronne i optycznie jaśniejsze.

Również szeroki dobór dodatków, tak lubiany przez skandynawów, nie jest kwestią wyłącznie estetyki. Mają one generalnie ciepłe barwy, które bardzo ładnie prezentują się, gdy pada na nie wszechobecne światło. Powszechnie używanymi dodatkami są świece, często można również spotkać kominki. Optyczne wrażenie ciepła sprawiają również popularne futra i futrzane obicia sof i foteli.

Bogactwo możliwości

Dzisiejszy rynek oferuje przebogate możliwości oświetlenia każdej przestrzeni. Styl skandynawski można aranżować w dwójnasób: dostosować oświetlenie do reszty mebli pod względem minimalizmu i prostoty, lub wręcz przeciwnie – doprowadzić do kontrastu instalując wyszukane, nowoczesne wzory.

Pierwsza możliwość zakłada użycie lamp o prostych, klasycznych kształtach, najczęściej koła lub półkoła. Będą to lampy skandynawskie o chłodnych kolorach bieli, srebra czy chromu, wykonane najczęściej z malowanego metalu. Powinny być na tyle duże, aby współgrały z resztą aranżacji i tworzyły zgraną całość. Równie dobrze sprawdzają się lampy drewniane, które komponują się z generalną prostotą i surowością stylu.

Nie tylko minimalizm

Oświetlenie sprawia, że skandynawski design staje się mniej oczywisty niż może wydawać się na pierwszy rzut oka. Dobrze dobrane lampy potrafią wprowadzić do środka zupełnie przeciwstawny klimat, który mimo wszystko będzie pięknie komponował się z resztą elementów. Styl skandynawski zapewnia więc ogrom możliwości, jest bardzo różny, ale zawsze piękny.

Alternatywą jest zastosowanie bardziej nowoczesnych, mniej typowych modeli. Zamiast jednej dużej lampy wiszącej można zastosować kilka mniejszych ułożonych w rzędzie lub dużą lampę podłogową z szerokim kloszem. Urządzając wnętrza skandynawskie w takim stylu warto rozważyć lampy z tworzywa sztucznego – wprowadzą one delikatny, lecz nienachalny kontrast z resztą mebli.

Zainspiruj się!

Skandynawska lampa stołowa Kullen z białym abażurem i drewnianą podstawą. Duża skandynawska lampa rattanowa wisząca Straw 60 Markslojd Czarna lampa skandynawska wisząca z płaskim kloszem Skip 57 LED
Produkt dodany do Ulubionych

Korzystając z tej strony bez zmian konfiguracji przeglądarki, wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie w Twoim urządzeniu końcowym. Dodatkowe informacje o zasadach przetwarzania Twoich danych osobowych oraz przysługujących Ci prawach znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.