Lampy szklane – niezwykły efekt dekoracyjny

Szkło w wystroju wnętrza jest obecne praktycznie od zawsze, choć w zależności od epoki czy stylistyki może prezentować się zupełnie inaczej. Wbrew pozorom, szklane meble i dodatki to nie tylko domena nowoczesnych, minimalistycznych i urządzonych w chłodnym stylu wnętrz. Szklane aranżacje równie dobrze prezentują się w klasycznych, nieco rustykalnych wnętrzach.

Oświetlenie wykonane ze szkła ma wielowiekowa tradycję, jednak lampy szklane zmieniają się i idą z duchem czasu. Obecnie w ofercie producentów lamp szklanych można znaleźć sporo designerskich produktów oświetleniowych, które pozwalają na uzyskanie ciekawego, niespotykanego klimatu we wnętrzu. Najważniejszą cechą szkła, która jest wykorzystywana w oświetleniu, jest jego przejrzystość i umiejętność delikatnego filtrowania oraz załamywania promieni świetlnych. Nic więc dziwnego, że lampy szklane są stosowane nie tylko jako źródło oświetlenia, ale również jako sposób do efektownej dekoracji wnętrza.

List Item #1

Szukasz lamp drucianych do domu?
Zobacz nasze propozycje!

  • List Item #1
  • List Item #2
  • List Item #3

Lampy szklane do salonu

Jeśli planujemy oświetlenie salonu, warto pamiętać, że jest to zwykle spore wnętrze, które wymaga połączenia funkcjonalności i komfortu użytkowania z wysoką estetyką. Salon czy pokój dzienny są bowiem wnętrzami reprezentacyjnymi, które w dużym stopniu pełnią funkcję wizytówki każdego domu czy mieszkania. Dobrym rozwiązaniem w takich wnętrzach będzie połączenie oświetlenia górnego z uzupełniającym w postaci lamp stojących czy stołowych. Wybierając oświetlenie górne, zwracajmy uwagę przede wszystkim na jego funkcjonalność oraz ilość dostarczanego światła. Ciekawym pomysłem są lampy wiszące szklane kule, które dają mocne i intensywne światło, a jednocześnie ładnie je filtrują, tworząc we wnętrzu przytulny klimat. Oprócz lamp pojedynczych, doskonale sprawdzają się żyrandole z kilkoma źródłami światła, skierowanymi w różnych kierunkach. Dla lepszego efektu dekoracyjnego można wybrać nie tylko lampy z przejrzystego szkła, ale również modele z przydymionymi żyrandolami czy efektowne plafony, które ładnie filtrują promienie świetlne.

Stylistyka w wielu odsłonach

Lampy szklane sufitowe czy stołowe dostępne są w wielu modelach, wzorach czy wersjach kolorystycznych, co umożliwia ich idealne dopasowanie do stylistyki wystroju wnętrza. Jeśli zależy nam na chłodnym minimalizmie, możemy wybierać proste szklane oprawy, które wykonane są z wysokiej jakości materiałów i z dbałością o najdrobniejsze detale. We wnętrzach modernistycznych, w stylu glamour czy retro, świetnie sprawdzą się natomiast lampy projektowane przez artystów, dla których każdy element wystroju wnętrza może być prawdziwym dziełem sztuki, przyciągającym spojrzenia i dodającym wnętrzu uroku.

Umiar i prostota dają najlepszy efekt

Planując rozwiązania oświetleniowe zarówno do salonu, jak i do innych pomieszczeń, warto pamiętać, by były one do siebie dopasowane i stylistycznie ze sobą współgrały. Na rynku oświetleniowym wybór jest tak duży, że często nie do końca wiemy, na które produkty się zdecydować. Wtedy najlepszą opcją jest zachowanie umiaru i zdrowego rozsądku. Lampy szklane mają bardzo dużą wartość dekoracyjną, dlatego też nie powinno ich być w pomieszczeniu zbyt wiele. Jeśli decydujemy się na efektowny i bogato zdobiony wiszący żyrandol, powinien on być głównym punktem oświetleniowym i dekoracją świetlną. Wtedy pozostałe źródła światła pełnią jedynie rolę uzupełniającą i warto postawić na chłodny, prosty minimalizm.

Lampy szklane nie tylko w nowoczesnych wnętrzach

Wielu osobom szkło kojarzy się z materiałem przeznaczonym do nowoczesnych, chłodnych w odbiorze wnętrz. Świetnie bowiem komponuje się z dużymi przestrzeniami, jasnym wystrojem czy też współgra z elementami ze stali chromowanej czy tworzywa sztucznego. Owszem, takie rozwiązania aranżacyjne są eleganckie, stylowe i w dobrym guście, ale nie są jedyne, jeśli chodzi o wykorzystanie szklanego oświetlenia. Jeśli umiejętnie wybierzemy lampy szklane, mogą być one również przepiękna ozdobą wnętrza rustykalnego, retro czy w stylu vintage.

Zainspiruj się!