Minimalistyczny trend w aranżacji wnętrz obecny był od zawsze, czasem z konieczności, czasem dla efektu. Dziś, pośród wszechobecnej globalizacji (czyli, upraszczając, „więcej, taniej, szybciej”) wnętrza minimalistyczne zyskują jednak coraz więcej zwolenników zmęczonych przerysowanymi i zbyt obfitymi we wszystko aranżacjami.

Styl minimalistyczny w aranżacji wnętrz opiera się na prostych formach oraz czystych barwach - wnętrza minimalistyczne są najczęściej eleganckie, jednak bez przesadnego efektu „wow”, barwy zaś są jednolite i nierzucające się w oczy, tak, aby współgrały z całym pomieszczeniem, nie zaś zbytnio się wyróżniały. Właśnie takie podejście wyróżnia minimalizm od innych stylów urządzania wnętrz – tutaj liczy się harmonijna całość zamiast pojedynczych aspektów dekoracji.

Szukasz lamp lub mebli minimalistycznych do domu?
Zobacz nasze propozycje!


Kolor ścian w minimalistycznym wnętrzu

Niezwykle istotny jest kolor ścian. Minimalizm zakłada efekt przestronności, któremu sprzyjają jasne barwy, zarówno chłodne, jak i bardziej ciepłe: biel i czerń, ale również wyrazista czerwień czy jasna zieleń. Częstym i interesującym zabiegiem jest aranżacja pomieszczenia w dwa przeplatające się ze sobą kolory (króluje zdecydowanie czarno-biały), co daje nie tylko efekt przestrzenny, ale również estetyczny, który zainteresuje każdego gościa bez wyjątku. Na ścianach obecne bywają również różnorakie wzory, a także napisy, które pozwalają wyrazić jeszcze więcej emocji.

Ograniczona liczba mebli we wnętrzu

We wnętrzach minimalistycznych ogranicza się ilość mebli i dodatków na korzyść pojedynczych elementów najwyższej jakości. Duże blaty, stoły, łóżka, fotele czy sofy mogą na pierwszy rzut oka wydawać się niewspółmierne do minimalizmu (są przecież duże), jednak ograniczenie ilości elementów pomieszczenia sprawia, że takie duże meble doskonale wypełniają przestrzeń i prezentują się doprawdy znakomicie – tak, jakby to właśnie im był składany hołd w postaci dużej wolnej przestrzeni.

Lampy minimalistyczne

Pod względem oświetlenia we wnętrzach minimalistycznych dąży się do stosowania jak najmniejszej ilości źródeł światła, które jednak zapewnią go dużo i mocno. Duży żyrandol warto zastąpić lampą wiszącą z jednokolorowym, dużym kloszem, z kolei zamiast lampki stołowej do czytania można zastanowić się nad opadającą w stylu paraboli lampą podłogową, która będzie się zdecydowanie bardziej wyróżniać. Oczywiście wszelkie oświetlenia boczne i inne dodatkowe nie są z miejsca odrzucane, jednak jako elementy mniejsze warto dostosować je stylem do większej całości.

Prostota i praktyczność są zatem słowami-kluczami przy aranżacji wnętrza minimalistycznego. Brak zbędnych dodatków jest cechą charakterystyczną wybijającą się na każdym kroku, jednak odpowiednio zaaranżowana całość wcale nie będzie wyglądać „biednie” – wręcz przeciwnie!

Zainspiruj się!

Minimalistyczna czarna lampa wisząca nad stół i biurko Row Markslojd Biały kinkiet minimalistyczny IP S16 do łazienki i kuchni. Czarne krzesło minimalistyczne Layer z tworzywa
Produkt dodany do Ulubionych

Korzystając z tej strony bez zmian konfiguracji przeglądarki, wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie w Twoim urządzeniu końcowym. Dodatkowe informacje o zasadach przetwarzania Twoich danych osobowych oraz przysługujących Ci prawach znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.