Kuchnia jest w naszym domu szczególnym miejscem, gdzie niemal codziennie spędzamy dużo czasu przygotowując oraz spożywając posiłki w gronie rodziny lub znajomych. O wygodzie korzystania z kuchni w dużym stopniu decyduje dobre oświetlenie.

Abyśmy byli zadowoleni z oświetlenia naszej kuchni musimy pamiętać o kilku zasadach:

- Jak długo i często przebywamy w kuchni oraz jaka jest jej wielkość?

- Jeśli kuchnia nie jest jeszcze urządzona, w jakim stylu będą meble?

- Czy chcemy oświetlić kuchnię tylko podstawowym światłem, czy dodatkowo oświetlić również wybrane miejsca, takie jak blat roboczy lub stół?

- Czy oświetlenie ogólne chcemy montować na środku kuchni?

- Czy przy oświetleniu naszej kuchni regulacja i wysokość lampy ma jakieś znaczenie?

Szukasz lamp do kuchni?
Zobacz nasze propozycje!

Oświetlenie centralne

Nie każda lampa nadaje się do kuchni, dlatego warto znać podstawowe zasady dobierania oświetlenia. Jak w każdym pomieszczeniu, w kuchni jest potrzebne oświetlenie ogólne włączane przy wejściu i równomiernie rozjaśniające całe wnętrze (z tego względu ważny jest rozmiar naszej kuchni). Nie musi być ono bardzo jasne – powinno być rozproszone albo najpierw odbijać się od sufitu, a następnie padać na sprzęty, nie powodując powstawania cieni. Do oświetlenia ogólnego można wybrać tradycyjnie lampy sufitowe z oprawami rozpraszającymi światło, podłużne świetlówki emitujące światło o barwie zbliżonej do naturalnego, zawieszone na linkach i szynach halogeny czy oprawy sufitowe zamontowane w podwieszonym suficie, dzięki którym wnętrze kuchni będzie się wydawało wyższe i bardziej przestronne. Jak zatem widać, możliwości jest sporo i powinno się je starannie rozważyć.

Oświetlenie miejscowe

Strefami, które w kuchni mogą wymagać oświetlenia miejscowego, są najczęściej blat oraz stół.

Oświetlenie blatu kuchennego jest szczególnym miejscem, wymagającym dodatkowego doświetlenia. Blat należy oświetlić równomiernie rozmieszczonymi oprawami, skierowanymi bezpośrednio na jego powierzchnię. Istnieje parę sposobów na oświetlenie blatu roboczego.

Pierwszy sposób jest możliwy, jeżeli nad blatem znajdują się szafki wiszące. Można wówczas pod szafkami zamontować małe lampki halogenowe o niedużej mocy.

Inną możliwością oświetlenia blatu kuchennego jest wykorzystanie systemów halogenów zamontowanych nad górnymi szafkami.

Odpowiednie oświetlenie blatu roboczego zdecydowanie podnosi komfort pracy w kuchni. Należy dopasować moc i kąt świecenia do swoich potrzeb. Światło nie powinno być za słabe, ale też nie za silne, tak aby nie oślepiało.

Oświetlenie nad stołem

Stół jadalniany natomiast wymaga jasnego, odpowiednio doświetlającego całe pomieszczenie światła ogólnego. Równocześnie oświetlenie ponad stołem służy podkreśleniu jego funkcji i urody. Ułatwia też optyczne wydzielenie części jadalnej i nadaje jej intymny charakter, a podczas posiłków eksponuje potrawy i podkreśla urodę zastawy stołowej.

Instalując oprawę nad stołem, pamiętajmy, że światło padające na jego blat powinno stwarzać atmosferę bliskości. Najlepiej w tej roli sprawdzają się lampy z kloszami skierowanymi do dołu, wówczas główny strumień światła najefektywniej działa w obrębie klosza, a do wnętrza dociera przedostające się przez oprawę światło rozproszone. Lampa nie może oślepiać siedzących przy stole osób. Światło powinno padać na cały stół – nad takim o szerokości do 120 cm oprawę zawiesza się 50 cm nad blatem, nad większym – 80 cm.

Nad okrągłym stołem najlepiej zawiesić centralnie okrągłą lampę, nad kwadratowym czy prostokątnym - kilka mniejszych identycznych lamp w jednym rzędzie. Jeżeli mamy stół rozkładany, jedno źródło światła instalujemy w jego centralnej części, a dwa - na końcach (zwróćmy jednak uwagę, by nie wisiały bezpośrednio nad głową osoby siedzącej przy złożonym stole).

Warto stosować źródła światła o ciepłej barwie – w zimnym świetle potrawy wyglądają mało apetycznie. Ciepła barwa światła wprowadza nastrój relaksu i spokoju.

Warto wiedzieć:

- Odpowiednie oświetlenie może zatuszować niektóre mankamenty pomieszczenia

- Zbyt niskie wnętrze możemy optycznie podwyższyć bardzo jasno oświetlając sufit

- Wiele rozproszonych punktów świetlnych w różnych częściach kuchni da wrażenie przestronności

- Wąską kuchnię poszerzy mocne oświetlenie jednej ze ścian

Zainspiruj się!

Nowoczesna biało-chromowana lampa wisząca z trzema kloszami nad stół Larry Markslojd Podłużna czarna lampa wisząca z regulowanymi reflektorami nad stół Torino Markslojd Nowoczesna regulowana lampa wisząca szklane kule nad stół Sicily Markslojd
Produkt dodany do Ulubionych

Korzystając z tej strony bez zmian konfiguracji przeglądarki, wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie w Twoim urządzeniu końcowym. Dodatkowe informacje o zasadach przetwarzania Twoich danych osobowych oraz przysługujących Ci prawach znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.