Słownik języka polskiego określa rustykalizm jako „zamiłowanie do życia wiejskiego” oraz charakter „mający związek ze wsią i jej mieszkańcami, mający cechy wiejskie”. Styl rustykalny jest więc ukłonem w stronę szeroko rozumianej ludowości. Przytulny, z dużymi przestrzeniami, ciepłymi kolorami i nawiązujący do szeroko rozumianej tradycji.

„Tradycyjny design” najprościej scharakteryzować można jako nawiązujący do czasów minionych. Styl rustykalny w swojej istocie inspiruje się wnętrzami, które były efektem pracy ludzkich rąk, w przeciwieństwie do dzisiejszych wielkich projektów, których nie dałoby się stworzyć bez użycia nowoczesnych maszyn.

Styl rustykalny bywa mylony z wnętrzami urządzonymi w stylu country, jest jednak od niego o wiele lżejszy, mniej dosłowny i subtelniejszy, a przede wszystkim dużo mniej rzuca się w oczy, ponieważ akcentuje nie pojedyncze elementy, a zgraną całość – ma oblicze bardziej nowoczesne, a związki z naturą i wsią jedynie akcentuje przez odpowiednio dobrane, ale widoczne dodatki, tworząc zwartą, spokojną kompozycję.

Szukasz lamp i mebli rustykalnych do domu?
Zobacz nasze propozycje!

Kluczowym elementem stylu rustykalnego jest duża przestrzeń

Rustykalny design zawiera więc wiele elementów drewnianych (zazwyczaj jasnych, niemniej jednak ciemniejsze odcienie również doskonale się prezentują, wymagają jednak nieco większej ilości światła), których pożądaną cechą są wszelkie sęki, spękania i słoje. Zawierają się one nie tylko w samych meblach, ale również w strukturze budynku – często widoczne są drewniane belki i stropy, a także drewniane podłogi. Wiele aranżacji potęguje te odczucia poprzez zastosowanie pojedynczych ścian z kamienia lub cegły, a także betonowych lub chropowatych powierzchni.

Nie oznacza to, że wszystkie te elementy są koniecznością – bardzo ważną rzeczą w stylu rustykalnym jest, paradoksalnie, umiar. Generalna prostota form wymaga powstrzymania się od dodawania na siłę ozdobnych elementów, które poświęca się na rzecz funkcjonalności i większej przestrzeni. Duża przestrzeń wymaga też dużej ilości światła, temu sprzyja z kolei skupienie się na ciepłych i naturalnych barwach w pomieszczeniach.

Motywem przewodnim jest drewno i liczne elementy dekoracyjne

W stylu rustykalnym dominuje ciepła paleta barw, takich jak przydymione zielenie, delikatne błękity oraz żywe czerwienie i pomarańcze. Często spotykane kolory mebli to delikatne brązy, beże oraz biel przeplatana delikatnymi zżółknięciami. Brzmi to pozornie chaotycznie, ale sprawdza się bardzo dobrze, o czym świadczą podawane tu przykłady wizualne.

Podstawowe meble to przestronne szafy, duże kredensy i rozkładane stoły, ławy kawowe, pojemne szuflady, a także obszerne szuflady i stojące na podłodze skrzynie. Wszystkie te elementy cechuje wielkość i masywność, dlatego ważnym jest, aby znaleźć na nie wystarczająco dużo miejsca – styl rustykalny nie może w żadnym wypadku być klaustrofobiczny!

Design rustykalny jest lekki, przyjemny dla oka

Często pojawiający się element wystroju to kominek stojący w widocznym miejscu (często jest to centralny element pomieszczenia, zamiast np. telewizora), a także klasyczny zegar ścienny z kukułką lub wahadłem ponad nim. Na podłogach widujemy klasyczne dywany lub skóry zwierząt, zaś na ścianach królują obrazy scenek rodzajowych i portrety rodzinne w eleganckich ramkach. Na wspomnianych wcześniej belkach zawiesić można warkocze suszonych ziół i przypraw, a pod sufitem umieścić klasyczne, masywne żyrandole z żelaza. Widujemy też duże, podłogowe donice, lniane obrusy, malowane skrzynie, gliniane naczynia i ozdobne butelki, a wiklina i rękodzieło pięknie podsumowują sielski klimat wsi.

Rustykalizm jest więc o wiele bardziej skomplikowany niż się wydaje, mimo, że z natury jest bardzo prosty i lekki. Uzyskanie optymalnego efektu jest jednak sprawą dużo bardziej skomplikowaną niż się wydaje, jednak gra jest warta świeczki – inaczej niż w przypadku wielu nowoczesnych rozwiązań, wnętrza rustykalne nabierają wizualnej szlachetności z upływem czasu i nigdy do końca nie wychodzą z mody.

Zainspiruj się!

Produkt dodany do Ulubionych

Korzystając z tej strony bez zmian konfiguracji przeglądarki, wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie w Twoim urządzeniu końcowym. Dodatkowe informacje o zasadach przetwarzania Twoich danych osobowych oraz przysługujących Ci prawach znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.