Historia loftów sięga lat '50 XX wieku, kiedy to w Nowym Jorku na skutek recesji pojawiło się mnóstwo wolnych pomieszczeń, opuszczonych przez domy towarowe, magazyny itp. Początkowo przyciągały one głównie artystów. Wkrótce jednak niepozorne zjawisko przekształciło się w modę, która szybko przeniosła się także do europejskich miast. Mimo to w Polsce lofty na większą skalę zaczęły pojawiać się dopiero pod koniec lat '90. Dziś są one symbolem artyzmu, wyszukanego gustu, ale także ekskluzywności.

Wbrew pozorom styl industrialny można wprowadzić także do wnętrza, które nie jest dawną szwalnią czy fabryką, lecz typowym mieszkaniem. Jednak musimy pamiętać, że najważniejszym słowem określającym styl industrialny jest "przestrzeń".

Po angielsku znaczy poddasze i strych. Po islandzku – powietrze i przestrzeń. W obu wersjach nazwa dobrze oddaje charakter wnętrza: bez ścian działowych, z wysokim stropem, w którym jest czym oddychać. W loftach ważne jest kilka elementów: przestrzeń, industrialny klimat, nietuzinkowe dodatki oraz odpowiednie oświetlenie.

Szukasz lamp loftowych i mebli do domu?
Zobacz nasze propozycje!


Ceglane ściany, betonowe posadzki

Wystrój loftów, na ogół prosty, jednocześnie zaskakuje nowoczesnymi i nietypowymi pomysłami. Ceglane ściany lub ich imitacja nawiązuje do ścian, które możemy spotkać w starych fabrykach. Takie postarzenie wprowadza surowy, industrialny klimat. Ściany z cegły, betonowe wylewki czy proste deski podłogowe odgrywają tu bardzo ważną rolę.

Duża przestrzeń nieoddzielona od siebie ścianami i wysokie sufity dają wrażenie otwartej przestrzeni. W prawdziwym lofcie nie ma żadnych podziałów. Aby zachować duszę i klimat, wprowadzamy fabryczne detale, stare oprawy lamp czy metalowe belki. Typowe dla loftów są wysokie okna, które nawiązują do wielkich fabrycznych okien i przeszklonych dachów.

Meble loftowe charakteryzują się surowością, prostym (ale nie prostackim) designem, chłodnymi barwami i najczęściej są stosunkowo duże. W loftach dobrze sprawdzają się również meble bardzo niestandardowe, tzn. wykonane z betonu. Jako przykłady wyposażenia loftowego mogą posłużyć Stolik kawowy EileenStolik kawowy CubicKrzesło Paris Arms.

Oświetlenie we wnętrzach loftowych

W tych obszernych fabrycznych halach światło dzienne musiało docierać jak najdłużej do najdalszych ich zakamarków, gdyż produkcja trwała do późna. Stąd typowe dla loftów są ogromne okna z gęstym podziałem szyb, pasma świetlików i przeszklone dachy. Ponieważ oświetlenie w loftowych wnętrzach odgrywa pierwszoplanową rolę, oprócz naturalnych jego źródeł szukamy dużych, solidnych lamp, najlepiej wykonanych z metalu, mosiądzu, aluminium lub betonu z metalowymi kloszami i kratkami. Swoim wyglądem mają przypominać oświetlenie w starych fabrycznych halach lub korytarzach, dlatego w takich wnętrzach dobrze sprawdzają się również lampy przeznaczone na zewnątrz. Całą stylistykę dopełnią nonszalancko rozstawione designerskie meble.

Surowy ale jednak pomysłowy

Loft jest stylem odważnym, pomysłowym, niejednokrotnie wręcz ekstrawaganckim. Jest również dość drogi ze względu na wielkość aranżowanych w ten sposób wnętrz oraz konieczność ich dostosowania do nowego stylu (odnowienie starych industrialnych budynków lub kompletne przearanżowanie dotychczasowego mieszkania). Jeżeli jednak wielkość i pozorna surowość wnętrz nie odstraszają cię, warto nad loftem pomyśleć: sprawdzi się nie tylko w mieszkaniach, ale będzie również dobrze komponował się z wieloma rodzajami działalności gospodarczych, a jego unikalność przyciągnie wiele par oczu.

Zainspiruj się!

Metalowa lampa wisząca loft-industrialna Andy Nordlux Duża metalowa lampa wisząca loft industrialna Salina 46 Grafitowe lampy metalowe loft Adrian Nordlux
Produkt dodany do Ulubionych

Korzystając z tej strony bez zmian konfiguracji przeglądarki, wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie w Twoim urządzeniu końcowym. Dodatkowe informacje o zasadach przetwarzania Twoich danych osobowych oraz przysługujących Ci prawach znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.