Meble metalowe są ze swej natury uniwersalne – sprawdzają się świetnie zarówno we wnętrzach eleganckich, minimalistycznych oraz loftowych i industrialnych, jak i w stylowych ogrodach. Są to solidne produkty wysokiej jakości, które charakteryzuje duża wytrzymałość zarówno na warunki wewnętrzne, jak i zewnętrzne. 

Na wstępie wspomnieć trzeba jednak, że meble używane na zewnątrz są generalnie wystawione na większe niebezpieczeństwo w związku z warunkami atmosferycznymi. Warto zwrócić też uwagę, że pomieszczenie pomieszczeniu nierówne – w niektórych występować mogą warunki zwiększające ryzyko uszkodzeń (podwyższona wilgotność czy też występowanie zwiększonego stężenia substancji agresywnych). Pomimo tego, iż są ze swej natury wytrzymałe na wszelkie zewnętrzne uszkodzenia, należy o nie odpowiednio dbać, aby zachowały swoje walory przez długi czas. 

Szukasz krzeseł lub stolików metalowych do domu?
Zobacz nasze propozycje!

Meble wykonane z metalu generalnie podzielić można na trzy typy:

- aluminiowe: to najlżejszy spośród stosowanych materiałów. Jest łatwe do czyszczenia i przenoszenia oraz odporne na korozję,

- stalowe: materiał średniej grubości. Meble stalowe są bardzo wytrzymałe i mogą służyć przez wiele długi lat, należy jednak mieć na uwadze ryzyko korozji, dlatego warto kupić meble ze stali nierdzewnej lub ocynkowanej,

- żeliwne (kute): najcięższe spośród wszystkich trzech. Są odporne nawet na trudne warunki pogodowe, bardzo ciężki i stabilne (nie powali ich nawet silny wiatr), dzięki czemu sprawdzą się świetnie w ogrodach. 

Wybranie rodzaju metalu jest to kwestia preferencji, lokalnego klimatu i wybrania stylu, który przemawia do Ciebie najbardziej. O ile w ogrodach dobrze widziane są meble żeliwne, o tyle we wnętrzach ceni się lżejsze i bardziej lśniące meble stalowe.

Metal nie stwarza większych problemów w codziennej pielęgnacji

W zasadzie zadbać należy tylko o regularne ścieranie z nich kurzu, ponieważ jest on bardzo widoczny na gładkiej i lśniącej powierzchni. Najlepiej nada się do tego sucha ścierka z mikrofibry lub delikatna ściereczka zwilżona wodą zmieszaną z płynem do mycia naczyń. Aby nadać metalowi błysk, warto raz na jakiś czas przetrzeć je mieszanką wody z sodą, a następnie wypolerować je miękką szmatką. Nie należy zbyt obficie moczyć metalu aby nie zwiększać niepotrzebnie ryzyka korozji, ale jeżeli ta już się pojawi, wtedy może pomóc typowy odrdzewiacz do stali i żeliwa. Jeżeli korozja jest już silna, wtedy należy zastosować papier ścierny aby pozbyć się rdzy, a następnie odpowiednio zakonserwować mebel.

Elementy i meble z aluminium

Powyższe porady i sposoby tyczą się mebli stalowych i żeliwnych. Sprawa wygląda prościej w przypadku aluminium, ponieważ jest to materiał naturalnie mocno odporny na korozję: wystarczy jedynie delikatnie przeczyszczanie wilgotną ścierką, nie trzeba stosować dodatkowych detergentów. Aby uniknąć smug i zacieków warto też przetartą powierzchnię wytrzeć jeszcze raz na sucho, dzięki czemu będzie ładna i błyszcząca. Trudniejsze zabrudzenia warto podejść preparatem do czyszczenia zmywarek lub... octem.

Meble pokryte emalią i meble ze stali szlachetnej również wystarczy przecierać na mokro raz na jakiś czas, a jeśli zabrudzenia są za mocne na zwykłą wodę, wtedy znów można użyć domowych metod, np. wody z dodatkiem cytryny lub kwasku cytrynowego, ewentualnie specjalne środki do stali nierdzewnej.

Zawiasy meblowe wykonane ze stali warto natomiast regularnie nacierać techniczną wazeliną, co wydłuży znacznie ich żywotność.

Zainspiruj się!

Designerskie metalowe krzesło druciane z poduszką Harry Arm Czarne krzesło metalowe w stylu industrialnym Paris Antique Designerskie czarne krzesło druciane na płozach Dilly
Produkt dodany do Ulubionych

Korzystając z tej strony bez zmian konfiguracji przeglądarki, wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie w Twoim urządzeniu końcowym. Dodatkowe informacje o zasadach przetwarzania Twoich danych osobowych oraz przysługujących Ci prawach znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.