Skóra jako materiał znana jest człowiekowi już od epoki jaskiniowej, kiedy to służyła do zapewniania ciepła. Jest to jeden z najbardziej klasycznych materiałów używanych w procesie produkcji mebli, który na przestrzeni lat osiągnął szeroki poziom użyteczności, skutkujący w wielu rodzajach zarówno naturalnej, jak i sztucznej skóry. W tym wpisie chcemy przybliżyć kilka z nich.

Największym wrogiem naturalnej skóry jest bezpośrednie działanie słońca, wysoka temperatura w pomieszczeniu oraz wilgoć. Meble tapicerowane obite naturalną skórą wymagają regularnej pielęgnacji głównie z uwagi na stały kontakt z brudem i kurzem. Skóra naturalna jest bardzo wrażliwa na działanie detergentów, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie wilgotnej szmatki z użyciem detergentu do skór, a następnie przetarcie suchym miękkim ręcznikiem.

Od czasu do czasu skóra jak każdy materiał wymaga użycia środka konserwującego, który przedłuży jej trwałość (dzisiejsze środki potrafią zrobić to nawet o kilka lat). Szczególną uwagę zwracajmy na miejsca najczęściej używane, czyli siedzisko, oparcie i podłokietniki. Stosowanie odpowiednich środków pozwala na utrzymanie właściwego koloru, ochronę przed wyblaknięciem oraz minimalizowanie efektu wycierania. Skóra odpowiednio natłuszczona i zabezpieczona jest chroniona przed ewentualnymi pęknięciami.

W razie wystąpienia plam, suchych pęknięć lub zblaknięć, należy zwrócić się do specjalistycznej firmy w celu uzyskania porady.

Szukasz mebli skórzanych do domu?
Zobacz nasze propozycje!

Skóra gładka

Skóry gładkie są skórami bydlęcymi z wykończeniem matowym lub połyskiem. Aby skóra była trwała, nakładany jest na nią pigment ochronny przeznaczony do codziennego użytkowania. Czym mocniejsze i twardsze wykończenie, tym bardziej skóra traci swoją miękkość i naturalność. Regularne czyszczenie i pielęgnacja skóry minimalizuje możliwość przebarwień i przedłuża żywotność mebli ze skóry.

Przed zastosowaniem środków pielęgnujących należy skórę wyczyścić. W przypadku zabrudzenia nie powinno się zbyt mocno trzeć, ponieważ można uszkodzić materiał. Nie wolno używać środków na bazie rozpuszczalników (aceton, zmywacz do paznokci itp.) ani stosować na skórze środków dla niej niezaleconych (pasty do butów, kremy). W bardzo wilgotnych pomieszczeniach istnieje również prawdopodobieństwo gnicia.

Eko skóra

Eco skóra cechuje się wysoką wytrzymałością, jest miękka, przyjemna w dotyku, lekko przepuszczalna, nie różni się wyglądem od skóry licowej. Powierzchnię eco skóry przecieramy miękką szmatką lub gąbką. Jako detergentu możemy używać wody z mydłem lub rozcieńczonego płynu do mycia naczyń, następnie wycieramy powierzchnię suchą szmatką lub ręcznikiem papierowym. Eco skóra wymaga szczególnej czystości, dlatego nie wolno dopuszczać do jej silnego zabrudzenia.

Skóry anilinowe

Wśród wielu gatunków, skóra anilinowa posiada przyjemny, ciepły wygląd i doskonałą fakturę, dlatego też stawiana jest w czołówce przy wyrobie mebli. Skóra anilinowa ma jednak cienką powłokę ochronną, dlatego należy od nowości szczególnie ją pielęgnować.

Najczęstszym przypadkiem zabrudzeń przy porowatych, otwartych skórach, jest występowanie ciemnych, tłustych plam na poręczach i zagłówkach mebla. Ten rodzaj skóry przez wiele lat wchłania w głąb swej struktury pot, tłuszcz a także wilgoć, przez co skóra ciemnieje. Materiał ten jest również wrażliwy na działanie promieni UV.

Ze względu na ich delikatność, skóry anilinowe od początku warto chronić preparatami pielęgnującymi.

Nubuk i zamsz

Nubuk i zamsz są skórami podobnymi do aniliny, których powierzchnia została delikatnie przeszlifowana, dzięki czemu uzyskuje się efekt aksamitu. Zamsz to spód skóry, nubuk jest rodzajem wykończenia lica.

Oba rodzaje wykończenia powodują, że skóra jest bardziej podatna na wchłanianie płynów niż w przypadku skór o gładkim licu. Skóry zamszowe i nubukowe są wrażliwe na zaplamienia i blednięcia, dlatego też należy unikać źródeł nasłonecznienia.

Mocne wyblaknięcia i zabrudzenia powinny być usunięte przez odpowiedni warsztat renowacji.

Produkt dodany do Ulubionych

Korzystając z tej strony bez zmian konfiguracji przeglądarki, wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie w Twoim urządzeniu końcowym. Dodatkowe informacje o zasadach przetwarzania Twoich danych osobowych oraz przysługujących Ci prawach znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.