Drewno jest materiałem klasycznym, naturalnym, trwałym i przede wszystkim komponującym się niemal z każdym wnętrzem.

Ponieważ drewno jest materiałem bardzo trwałym i w większości przypadków jego założeniem jest służyć przez lata, rozpocząć należy od faktu, iż meble drewniane starzejąc się zmieniają kolor na coraz ciemniejszy. Cecha ta sprawia, że coraz wyraźniej widać słoje, co dodaje im unikatowego charakteru. Aby zachować ich trwałość należy o nie odpowiednio dbać, tak, aby nie doprowadzić do zarysowań lub trwałych zabrudzeń.

Paradoksalnie największym wrogiem drewna jest sam człowiek – radosna twórczość dzieci, efekty działań "złotych rączek" oraz niedbałość (czynniki takie jak np. pozostawienie na powierzchni na kilka godzin mokrej szklanki) może zostawić na materiale nieodwracalne zmiany. Ogólnie rzecz biorąc, szczególnie groźna dla drewna jest wilgoć. Drewno zawsze wchłania wilgoć lub oddaje ją do pomieszczenia tak długo, aż osiągnie stan równowagi pomiędzy własną wilgotnością a wilgotnością otoczenia. Z tego względu drewno stosowane w miejscach o dużej wilgotności powinno być zabezpieczone przed jej wchłanianiem.

Drewno należy również chronić przed nadmiernym promieniowaniem słońca i ciepłem. Długotrwałe oraz intensywne działanie tych pierwszych może powodować rozsychanie lub odbarwienia drewna, z kolei zbyt duże ciepło może powodować zniekształcenia, dlatego meble powinny być ustawiane na stabilnym podłożu aby ich uniknąć.

Jakimi środkami pielęgnować drewno?

Do codziennej pielęgnacji mebli z litego drewna należy używać suchej lub lekko wilgotnej szmatki. Drewna nie należy poddawać działaniu stężonych detergentów, gdyż mogą one powodować odbarwienia. Należy uważać, aby wszystkie środki do pielęgnacji drewna były nakładane na oczyszczoną powierzchnię. Ponadto zastosować można środki antystatyczne, dzięki którym na meblach będzie osiadać mniej kurzu. W tym celu można używać wilgotnej ściereczki wypłukanej wcześniej w roztworze wody z odrobiną płynu do płukania, który zapobiegnie osadzaniu kurzu i zostawi przyjemny zapach.

Przy zakupie drewnianych mebli zazwyczaj na pierwszy plan wysuwa się jakość – wielu użytkowników jeszcze przed zamówieniem określa dokładnie, z jakiego materiału powinien być wykonany mebel. Nie wolno jednak zapominać, że utrzymanie drewnianych mebli w dobrym stanie nie obędzie się bez odrobiny wysiłku i poświęcenia uwagi. Bez względu na to, jakiego rodzaju są Twoje meble drewniane musisz pamiętać o jednym – podstawa to dobre środki pielęgnujące i konserwujące oraz – przede wszystkim – zaangażowanie w sam proces.

W naszej ofercie znajdziesz lampy drewniane wiszące, stołowe oraz kinkiety ścienne - zapraszam!

Produkt dodany do Ulubionych

Korzystając z tej strony bez zmian konfiguracji przeglądarki, wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie w Twoim urządzeniu końcowym. Dodatkowe informacje o zasadach przetwarzania Twoich danych osobowych oraz przysługujących Ci prawach znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.