Stolik kawowy to mebel, na który ostatecznie decydujemy się na zakończenie aranżowania, już po zakupie i ułożeniu pozostałych elementów. Ze względu na swoją wielkość i fakt, że spełnia raczej dodatkowe funkcje, może się wydawać elementem mało znaczącym. Jest on jednak o tyle istotny, że to na nim koncentruje się nasz wzrok podczas relaksu na ulubionym fotelu czy sofie – nawet jeśli skupia na sobie uwagę tylko podczas odkładania książki lub kubka kawy.

Na dzisiejszym rynku wybór stolików kawowych jest przebogaty – niewielki rozmiar pobudza wyobraźnię, skutkując niebanalnym wzornictwem, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. Wspomniana wielkość jest najważniejszym elementem stolika kawowego – powinna być przede wszystkim dopasowana gabarytowo do wielkości pomieszczenia, a także do innych elementów aranżacji, tak, aby tworzyć jedną zgrabną całość. Zazwyczaj ma to związek z dostosowaniem jego rozmiaru do wielkości kanapy i fotela, od których stolik kawowy powinien być nieco węższy, aby nie wystawać karykaturalnie poza ramy najbardziej widocznych elementów pomieszczenia.

Elegancki stolik kawowy Gina ze szklanym blatem Gina Actona

Szukasz stolików kawowych do domu?
Zobacz nasze propozycje!


Stolik kawowy drewniany czy szklany?

Materiały stosowane w produkcji stolików kawowych są przeróżne, dlatego nie sposób wymienić ich wszystkich. W nowoczesnym wzornictwie królują jednak klasyczne szkło, drewno oraz nowoczesne materiały sztuczne, jak np. płyta MDF, fornir czy polipropylen. Drewno i szkło czasami idą ze sobą w parze, tworząc piękne mozaiki materiałów i kolorów, które prezentują się niezwykle nowocześnie i efektownie zarazem, są jednak dość drogie, dlatego jednomateriałowe projekty wciąż cieszą się ogromną popularnością. Nowoczesne stoliki są raczej kwadratowe i prostokątne niż owalne, co wynika z większej praktyczności takiego rozwiązania.

Wysokość stolika kawowego

Równie ważna jest wysokość stolika. Nowoczesne modele potrafią być bardzo niskie – niektóre mają zaledwie 20 cm! – inne zaś mogą mieć ponad metr wysokości, co dobrze sprawdza się w połączeniu z wysokim hokerem, np. w kawiarni. Standardowa wysokość mieści się w przedziale 50-60cm, co daje blat nieco wyższy niż zwyczajowe siedziska sof i foteli i pozwala komfortowo odkładać talerze i filiżanki.

Funkcjonalność, a nie tylko ozdoba

Bardzo przydatną rzeczą jest półeczka pod głównym blatem do pozostawienia gazet, płyt i książek, a także kubka po herbacie w momencie przypływu zmęczenia. Analogicznie, niektóre modele zawierają niewielkie, wysuwane półeczki na wszelkie drobiazgi. Istotne jest również bezpieczeństwo – jeśli w domu mieszkają małe dzieci, powinniśmy poświęcić trochę uwagi i czasu na odpowiednie zabezpieczenie krawędzi i stabilności stolika, szczególnie szklanego.

Niebanalny stolik kawowy z pewnością ożywi każde pomieszczenie, stając się funkcjonalnym i eleganckim elementem pomieszczenia.

Zainspiruj się!

Dębowy stolik kawowy industrialny Oxford na czarnej podstawie. Stolik kawowy glamour z marmurowym blatem i złotą podstawą Alisma Actona Okrągły biały stolik kawowy Crystal White na szarych nogach
Produkt dodany do Ulubionych

Korzystając z tej strony bez zmian konfiguracji przeglądarki, wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie w Twoim urządzeniu końcowym. Dodatkowe informacje o zasadach przetwarzania Twoich danych osobowych oraz przysługujących Ci prawach znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.