Pokoje dla dzieci to bardzo wdzięczny temat. Są urządzane częściej niż inne wnętrza - dzieciaki szybko rosną, a ich pokoje raz na pewien czas wymagają ponownego dostosowania do rozwoju dziecka, jego wieku i zainteresowań. Pokoje dziecięce są tak różne, jak różne są same dzieci, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na dobór kolorystyki, rodzaj ścian i podłóg, oświetlenie, dywany i oczywiście odpowiednie meble.

Przede wszystkim pokój powinien zostać zaaranżowany zgodnie z wiekiem dziecka, jego płcią oraz zainteresowaniami. Aranżacja pokoju dziecięcego powinna pobudzać wyobraźnię malucha, a jednocześnie go nie przytłaczać – tyczy się to szczególnie pokojów dla niemowlaków. Barwa i aranżacja otoczenia silnie wpływa na rozwój emocjonalny, kształtuje poczucie estetyki, wrażliwość i kreatywność. Pastelowe, naturalne barwy takie jak beż lub jasny róż zapewniają dziecku komfort i poczucie bezpieczeństwa. Biel, błękit lub zieleń sprawiają, że niemowlak będzie miał spokojny sen. Natomiast jeśli chcemy pobudzić wyobraźnie i kreatywność dziecka powinniśmy zdecydować się na mocne detale kolorystyczne. Trzeba jednak zachować umiar, bo zbyt kontrastowe i intensywne barwy mogą powodować rozdrażnienie i rozkojarzenie.

Dzisiejszy rynek wyposażenia domowego zapewnia ogromny wybór wszelkiego wyposażenia pokoi dziecięcych, zarówno bardziej klasycznych i stonowanych, jak i odważnych, tematycznych kreacji, które nieraz pozwalają udekorować rodzicom pokój ich pociech na wzór swoich własnych dziecięcych marzeń. Jeżeli tylko będziemy pamiętać o nie narzucaniu dzieciom swoich wizji, a zamiast tego damy im w pewnym ograniczonym stopniu wpływ na wygląd ich codziennego otoczenia, z pewnością poczują się one docenione i w centrum uwagi.

Szukasz lamp i mebli dziecięcych dla dzieci?
Zobacz nasze propozycje!


Funkcjonalne łóżeczko

Najważniejszym meblem w pokoju niemowlaka bez wątpienia jest przytulne i bezpieczne łóżeczko. To tu przez pierwszych kilkanaście tygodni maluch spędza najwięcej czasu. Dlatego tak ważny jest wygodny materac. Wybierając łóżeczko do niewielkiego pomieszczenia warto wybrać model z dolną szufladą, w której będziemy mogli schować koc, pościel na zmianę czy zapas pieluch. W niemowlęcym pokoju przyda się też przewijak oraz komoda na dziecięce ubranka. Warto również znaleźć miejsce na wygodny fotel przeznaczony dla mamy – z pewnością będzie tam spędzać dużo czasu.

Dzieci z natury są niezmiernie energicznymi istotami, szybko się nudzą i zdarza się, że niełatwo je zadowolić. Ze względu na to pokój dla nieco starszego dziecka powinien być kolorowy, przestronny, pełen schowków na zabawki i miejsc do ich użycia. Praktyczny system przechowywania zabawek obejmuje wieszaki, kosze, pojemniki i różnego rodzaju meble z licznymi szafkami, szufladami czy półkami na dziecięce skarby, dzięki którym przy odpowiednim zaangażowaniu unikniesz niepotrzebnego chaosu w pomieszczeniu, a jednocześnie nauczysz dziecka odpowiedzialności za swoje rzeczy – sprytne schowki pomogą ci w przekonaniu swojej pociechy, że zabawki należy układać na miejsce, a nie porzucać na środku pokoju.

Jak stworzyć przytulne miejsce do zabawy?

Warto też stworzyć kilka różnych miejsc do zabawy, tak, by zapewnić dziecku odpowiednią ilość bodźców – zastanów się nad piętrowym łóżkiem ze zjeżdżalnią, sztalugą do malowania, huśtawką podwieszoną pod sufitem czy materiałowym fortem. Pamiętaj, żeby przy wyborze zabawek, mebli i innych elementów zawsze kierować się gustem i zainteresowaniami dziecka – to jego królestwo! Warto zwrócić również uwagę, że im bardziej uniwersalną przestrzeń uda ci się stworzyć (najlepiej właśnie uwzględniając gust dziecka), tym mniejszy problem będzie z modyfikacją jej na przestrzeni lat, gdy Twoja pociecha będzie dorastała.

Co zatem robić, gdy nasza wizja dekoracji do dziecięcego pokoju kłóci się z wizją samego dziecka? Przede wszystkim trzeba mu pozwolić na samodzielne decyzje, oczywiście w rozsądnych granicach. Każdy ma prawo do własnego zdania, ale pamiętajmy, że to my musimy podjąć ostateczną decyzję. Porozmawiajmy więc z dzieckiem, jaką ma wizję swojego pokoju i co chciałoby w nim mieć – wspólne projektowanie może się okazać świetną zabawą.

Oświetlenie pokoju dziecięcego

Bardzo ważnym elementem jest również oświetlenie. Aby dziecko czuło się w swoim pokoju komfortowo trzeba zainstalować w nim kilka źródeł światła – rozproszone przy suficie, a punktowe tam, gdzie dziecko przewijamy, pielęgnujemy i gdzie wykazuje ono aktywność. Źródło światła punktowego umieszczamy z boku, tak, aby nie świeciło ono dziecku wprost w oczy. Zadbajmy również o dobre oświetlenie posadzki. Ma ono szczególne znaczenie, gdy dziecko spędza większość czasu, bawiąc się lub ucząc na podłodze. Pomocne będą punkty świetlne zainstalowane tuż przy posadzce i lampy stojące z oprawami dającymi światło kierunkowe.

Warto zwrócić również uwagę na to, że wiele małych dzieci boi się ciemności i w związku z tym zasypia przy włączonym świetle. Takie lampy powinny dawać delikatne światło żeby zapewnić poczucie bezpieczeństwa aby jednocześnie nie przyciągając sobą uwagi tak, aby nie zaburzać snu malucha.

Zainspiruj się!

Biały stoliczek dziecięcy z okrągłym blatem w stylu skandynawskim Snow White Kolorowe krzesełka dla dzieci Elizabeth Drewniany stoliczek dziecięcy Caspian w stylu skandynawsim
Produkt dodany do Ulubionych

Korzystając z tej strony bez zmian konfiguracji przeglądarki, wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie w Twoim urządzeniu końcowym. Dodatkowe informacje o zasadach przetwarzania Twoich danych osobowych oraz przysługujących Ci prawach znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.