Recesja wczesnych lat 50 XX, Stany Zjednoczone. Kryzys wczesnych lat powojennych powoduje bankructwa wielu przedsiębiorstw produkcyjnych, porzucających dotychczasowe fabryki, magazyny i hale produkcyjne. Z takiej okazji korzystają ludzie bez uporządkowanego, stałego trybu życia: artyści, ludzie kultury, studenci i wszelkie wolne dusze nieakceptujące zastanego porządku.

Szukasz lamp industrialnych do domu?
Zobacz nasze propozycje!


Mieszkanie w fabryce

Takie opuszczone pomieszczenia przemysłowe, które zaadaptowano do celów mieszkalnych, nazywamy loftami. Na początku były one wyposażane w przedmioty zupełnie przypadkowe: z różnych stylów, stare i nowe, bez ładu i składu, bardzo często wręcz znajdowane wewnątrz opuszczonych fabryk. Czasy chaosu sprzyjają bowiem nowym koncepcjom – właśnie w ten sposób narodził się styl industrialny, który do Polski dotarł niemal 40 lat później, po przemianach ustrojowych, sprzyjających bankructwom wielkich państwowych molochów. Od tego czasu zyskuje coraz większą popularność, a jednym z jej wyrazów są nowoczesne lampy loftowe.

Oświetlenie loftowe czerpie pełnymi garściami z klasycznych cech stylu industrialnego: wielkich przestrzeni, eksponowania rzeczy teoretycznie niepożądanych, oraz generalnego minimalizmu.

Przestrzeń i swoboda

Duża przestrzeń to konsekwencja samej działalności fabryki oraz umiłowania pierwszych propagatorów stylu do szeroko pojętej wolności. Lampy industrialne są z natury rzeczy duże i oferują silną moc maksymalną żarówek. W bardzo wielu modelach klosze rozchodzą się na boki, dzięki czemu światło jest rozpraszane bardzo szeroko, niemal po całości aranżacji. Wysokość lamp często można modyfikować, dopasowując ją do aktualnych potrzeb.

Ubytki na ścianach

Lofty eksponują „szkielet” całego budynku: rury, kable, stropy, ściany w surowym stanie, itp. Lampy loftowe dostosowują się do tego obrazu – składają się głównie z metalu ze szklanymi akcentami, zazwyczaj malowanego na kolory przemysłowe: czerń, szarość, brąz, mosiądz, miedź – szczególnie dobrze prezentują się te dwa ostatnie, ponieważ od ich powierzchni w naturalny sposób odbijają się inne elementy aranżacji (więcej o lampach miedzianych).

Lampy loftowe nie starają się być idealne – wręcz przeciwnie, na wielu z nich można zobaczyć ubytki w farbie i kształcie, bruzdy na kloszu, chropowatą powierzchnię lub elementy takie jak tabliczki z numerami partii przybite do klosza czy stylizowane mierniki.

Minimalne, niebanalne

Minimalizm z kolei wynika z prostych kształtów bez zbędnych dodatków. Lampy industrialne nie są na siłę kolorowe i udziwnione, stawiają raczej na sprawdzone wzorce, które w elegancki sposób komponują się z innymi elementami aranżacji.

Doskonałym przykładem są lampy betonowe , które są jednocześnie bardzo proste w formie i niezwykle efektowne, szczególnie dobrze prezentując się właśnie w pomieszczeniach industrialnych. Inną koncepcję minimalizmu prezentują lampy klatki, których oszczędność formy polega na opleceniu żarówki wieloma pojedynczymi elementami zamiast stałego klosza z jednego elementu.

Zainspiruj się!

Szare i czarne lampy industrialne Adrian Nordlux Brązowa lampa industrialna wisząca Andy Szara lampa industrialna wisząca Voltera 32 LoftLight
Produkt dodany do Ulubionych

Korzystając z tej strony bez zmian konfiguracji przeglądarki, wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie w Twoim urządzeniu końcowym. Dodatkowe informacje o zasadach przetwarzania Twoich danych osobowych oraz przysługujących Ci prawach znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.