Skandynawski design to jeden z szerzej znanych sposobów na urządzenie wnętrza, który w ostatnich latach zyskuje coraz większą popularność. Nie ma w tym nic dziwnego, jest to bowiem styl, który doskonale łączy pozorne skrajności: jest jednocześnie przestronny i przytulny; chłodny, a jednak miły dla oka; prosty, lecz z pewnością niebanalny; nowoczesny, choć stanowi wspaniałe tło dla starych elementów.

Przy całej swojej prostocie styl skandynawski potrafi być również okazyjny cenowo. Minimalizm i ogólne nieskomplikowanie sprzyjają niskim cenom, zaś coraz większa popularność tego stylu prowokuje większą konkurencję i częste promocje. Jeśli dodamy do tego wspomnianą możliwość adaptacji starych mebli do nowych aranżacji pomieszczeń, okaże się, że styl skandynawski to jeden z najtańszych (a przy tym bardzo pięknych) sposobów na całościową aranżację wnętrza.

Szukasz lamp lub mebli skandynawskich do domu?
Zobacz nasze propozycje!


Uniwersalny, praktyczny design

Podstawową i najważniejszą zaletą mebli tworzonych z myślą o stylu skandynawskim jest ich uniwersalność – można je dopasować do każdego wnętrza, tak klasycznego, jak i nowoczesnego. Równie ważną rzeczą jest ich praktyczny charakter, dzięki któremu właściwie każdy mebel tego typu może być stosowany w bardzo różnych okolicznościach – skandynawski stół równie dobrze spisze się w publicznym urzędzie i kawiarni w galerii handlowej, zaś krzesło będzie można spokojnie przesuwać pomiędzy sypialnią, pokojem gościnnym i kuchnią.

Szerokie przestrzenie północy

Skandynawia nieodparcie kojarzy nam się z chłodem, śniegiem, lasami, fjordami, i nocą polarną. Wnętrza skandynawskie wyglądają dokładnie tak samo: są duże i przestrzenne, dominują w nich chłodne barwy, i choć pozornie mogą wydawać się puste, daleko im do monotonii. Duże przestrzenie wypełnia się meblami o dużym rozmiarze i licznymi dodatkami, które tworzą przytulny nastrój.

Chłodne barwy ścian i sufitu kontrastują z cieplejszymi barwami foteli, sof, klasycznego drewna, czasem również lamp i ceglanych kominków. Jako dodatki dobrze sprawdzają się dywany, plecionki, półki na książki, kolorowe obrazy i antyramy, naturalne kwiaty, duże poduchy i zegary ścienne.

Brzmi to chaotycznie, jednak tylko na pozór – skandynawskie wnętrza są pełne dekoracji, a jednocześnie nieprzeładowane, komfortowe, czuć w nich tę przestrzeń, która jest przecież ich najbardziej charakterystycznym i pożądanym punktem.

Nowe życie starych mebli

Wiekowy stół z dębu, klasyczne tapicerowane krzesła, drewniana meblościanka i pamiątki po babci – to nie dom rodem z PRL-u, a designersko urządzone wnętrze skandynawskie. Aranżowanie takich pomieszczeń nie wymaga przeprowadzek, żmudnych i czasochłonnych remontów, wyrzucania starych mebli na śmietnik i kupowania nowych – skandynawski design to w praktyce sztuka łączenia ze sobą prostych, podstawowych elementów, które razem składają się na przemyślaną całość. Może to być argument decydujący przy przeprowadzce do nowego mieszkania, w którym na wyposażeniu znajdują się wyłącznie starocie.

Wolność i wygoda

Wspomnieliśmy już o uniwersalności skandynawskich mebli – w tym znaczeniu wolność polega na możliwości ich dostosowania do różnych pomieszczeń. Sam styl z kolei potrafi zapewnić ogóle wrażenie wolności: szerokie przestrzenie nie przytłaczają, duże okna pozwalają cieszyć się światem zewnętrznym a kominek pozwala ogrzać się w każdym momencie niezależnie od dostawcy ciepła. Możemy dowolnie przekładać swoje dodatki, które zawsze będą świetnie się prezentować, zdrzemnąć się na dużej i wygodnej sofie, a dzięki szerokim możliwościom oświetlenia stworzyć we wnętrzach dowolny klimat.

Światło w igloo

Bardzo praktycznym i jednocześnie eleganckim wyborem będą kinkiety ścienne. W bliskiej okolicy sofy i fotela umożliwią komfortowe czytanie o każdej porze; przy ścianie za telewizorem stworzą przyjemny klimat i nie pozwolą niszczyć sobie wzroku nawet w środku nocy; świetnie sprawdzą się również jako podkreślenie wyglądu licznych, dodatkowych ozdób ściennych.

Inną ciekawą możliwością jest lampa podłogowa. Takie lampy są wyposażone w długie kable, dzięki którym można swobodnie przenosić je po całym pomieszczeniu. Z powodzeniem zastąpią oświetlenie wiszące lub ścienne przy fotelu i kanapie, jednocześnie wpisując się doskonale w wygląd aranżacji dzięki swojemu dużemu rozmiarowi.

Lampy stołowe z kolei umożliwią komfortowe czytanie i codzienną pracę oraz inne aktywności, choćby gry planszowe. Jednocześnie staną się one subtelnym dodatkiem do pomieszczenia, które będzie można odtąd dowolnie dostosować do aktualnych potrzeb.

Temat oświetlenia skandynawskich wnętrz poruszamy szerzej w dedykowanym wpisie, który znaleźć można tutaj : Lampy skandynawskie.

Zainspiruj się!

Dębowy stolik skandynawski z półką Marte w stylu skandynawskim Biały kinkiet skandynawski na długim wysięgniku Pern Markslojd Białe krzesło skandynawskie z poduszką Dima do salonu w stylu skandynawskim
Produkt dodany do Ulubionych

Korzystając z tej strony bez zmian konfiguracji przeglądarki, wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie w Twoim urządzeniu końcowym. Dodatkowe informacje o zasadach przetwarzania Twoich danych osobowych oraz przysługujących Ci prawach znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.